Moderní stavba modelové krajiny – 10.tip

Překlad publikace MODELL LANDSCHAFTSBAU HEUTE vydané firmou Noch.

Vytváření skal a horské krajiny jsou velkou výzvou při tvorbě modelové krajiny. Jednak musí mít skály perfektní tvar a musí být realisticky a plasticky kolorované. Abyste došli rychle a bezpečně ke špičkovému výsledku, byly firmou Noch vytvořeny skály z tvrzené pěny. Jsou k dispozici v různých typech a tvarech. Pro vytvoření arkádové galerie (viz tip 9) použijte skálu „Vápenec“. Kromě toho použijte speciální hmotu na skály, která vytváří po zaschnutí hrubý povrch a tím významně ulehčuje vytváření skály. V kombinaci s akrylovými spreji s přirozenými matnými barevnými tóny se pro vás stane tato královská disciplína ve tvorbě modelové krajiny zcela jednoduchou.

 
Obr.1 Nejprve skalní stěnu nahrubo zasaďte do krajiny. Stejně jako tunelové portály a zdi, můžete skalní stěny z tvrzené pěny snadno řezat nožem nebo pilkou. Obr.2 Po okrajích galerie arkády skálu rovněž usaďte a přilepte tavným lepidlem. Skalní formace dostává svůj osobitý tvar.
  
Obr.3 Arkádová galerie je skalami plně uzavřena. Střecha galerie chrání koleje před padajícím kamením. V přední části připevněte hliníkovou tkaninu, kterou později překryjete sádrovou tkaninou. Obr.4 Nyní přijde na řadu hmota na skály. Tu rozmíchejte podobně jako sádru ve vodě. Při míchání můžete dobře vidět granulát, který plave. Díky němu je povrch skály hrubý a nerovnoměrný.
 
Obr.5 Hmotou na skály kolem dokola začistěte skalní masiv. Rovněž vyspárujte mezery mezi jednotlivými díly. Podle velikosti nanášené vrstvy použijte buď špachtli, nebo štětec. Obr.6 První část úkolu je splněna – skály mají pevný tvar. Přichází na řadu barvení. K tomu použijte šedý akrylátový sprej, který po zaschnutí vytváří matný povrch. Předtím musíte zakrýt koleje, aby se na ně barva nedostala a nezhoršila elektrickou vodivost a tím i jízdní vlastnosti.
 
Obr.7 Zdi, arkádovou galerii a skály kompletně nastříkejte barvou. Nástřik provádějte ze vzdálenosti 20-30 cm. Při práci dbejte na to, aby byla místnost dobře větrána a zachovávejte dostatečný odstup od stříkané barvy. Obr.8 Jakmile šedá barva dobře proschne, přetřete skály, zdi a tunelové portály vodou naředěnou černou barvou. Černá barva ztmaví prohlubně a tím zvýrazní dojem plastičnosti.
 
Obr.9 Protože barva rychle schne, zpracovávejte vždy jen malou plochu. Obr.10 Odstraňte přebytečnou barvu navlhčenou houbičkou. Černá barva tak zůstane jen v prohlubních.
 
Obr.11 Dbejte na to, abyste houbičku pravidelně čistili a ždímali. Obr.12 Abyste dojem plastičnosti ještě více zesílili, skály a zdi zvýrazněte světlou barvou, tak zvaným kartáčováním. K tomu použijte bílou akrylátovou barvu, kterou se naneste na štětec a rozetřete tak, že na štětci zbude jen malé množství.
 
Obr.13 Takto připraveným štětcem opatrně přetírejte skály a zdi. Důležité upozornění: Štětcem nepoklepávejte. Tím by se světlá barva dostala do prohlubní a zmizel by dojem plastičnosti. Obr.14 Skály a zdi vypadají jako ve skutečnosti.

Tip: Pro konečné zvýraznění světlou barvou používejte jen velmi málo barvy. Myslete na to, že barvu můžete kdykoliv snadno přidat, ale odstraňování je vždy velmi komplikované.

Výrobky Noch použité v tomto tipu:

  • Skalní stěna „Vápenec“, 32 x 18 cm (58490)
  • Hliníková tkanina na krajinu (60990)
  • Sádrová tkanina na krajinu (60982)
  • Hmota na skály XL „vápenec (60882)
  • Akrylátový sprej šedý, matný, 200 ml (61176)
  • Akrylátová barva černá, matná, 90 ml (61197)
  • Akrylátová barva bílá, matná, 90 ml (61190)

přeložil Vladimír Švígler, doprovodné fotky Noch GmbH.