Moderní stavba modelové krajiny – 17.tip

Překlad publikace MODELL LANDSCHAFTSBAU HEUTE vydané firmou Noch.

Kdo by nesnil o šumějícím horském potoku a vodopádu? I ty vytvoříte velice jednoduše na vašem kolejišti pomocí vodních granulí firmy Noch Water-Drops®. Se správnými materiály můžete dosáhnout vysoké kvality provedení při tvorbě modelové krajiny, v tomto případě „pohyblivé“ vody.

 
Obr.1 Nejprve připravíme podklad potoka. Přirozeně rozmístěte kameny a říční štěrk na břehu. Reliéf dna vytvarujte montážním tmelem a následně nabarvěte. Pozor: Protože používáme vodní hmotu Water-Drops®, která se aplikuje velmi horká, musí být podklad teplu odolný. Obr.2 Vhodně dobarvěte dno a štětcem mírně namočeným v bílé barvě zvýrazněte zvlněnou strukturu.
  
Obr.3 Nyní přichází ke slovu vodní granule Water-Drops®. Vysypte celý obsah sáčku do teplu odolné nádoby a smíchejte jej s přiloženým tvrdidlem. Granulát dobře promíchejte a následně zahřejte. Pokud používáte barevné granule Water-Drops® color, můžete vodě dodat hnědý, zelený nebo modrý odstín. Obr.4 Existují dva způsoby, jak vodní granule Water-Drops® rozehřát. Buď použijte prázdnou plechovku od konzervy a desku vařiče nebo celou nádobu dejte do elektrické nebo plynové trouby (Dbejte přitom návodu k použití!).
 
Obr.5 Abyste se vyvarovali popálení, použijte kožené rukavice. V průběhu tavení soustavně hmotu míchejte, aby došlo k rovnoměrnému promísení všech složek. Obr.6 Hmotu následně nalijte do připraveného podkladu vodního koryta tak, abyste nepolili okolní skály.
 
Obr.7 Vychladlý a tedy tvrdý Water-Drops® můžete opětovně roztavit pomocí horkovzdušné pistole nebo vysoušeče vlasů a dřívkem opravit jeho rozlití. Tak se vodu dostanete i do nejzazších koutů koryta. Obr.8 Malé detaily vytvářejí zajímavý celek. Do ještě tekuté hmoty jsme usadili malou loďku.
 
Obr.9 Náš horský potok je zásobován vodou z malého vodopádu. Pro jeho realistické ztvárnění použijte Vodní efekty od firmy Noch. Na kousek papíru na pečení naneste hmotu… Obr.10 … kterou štětcem vytvarujte do požadované podoby. V hmotě zůstanou vidět tahy štětce a bude tak vypadat opravdu „pohyblivě“.
 
Obr.11 Po zaschnutí, což může podle tloušťky nanesené vrstvy trvat 12 – 24 hodin, „vodu“ sundejte z papíru na pečení. Obr.12 Nůžkami upravte tvar vodopádu…
 
Obr.13 .. a zabudujte ho do říčního toku na příslušném místě. Obr.14 Pomocí vodních efektů Noch zakryjte přechody tak, že v místě, kde se vodopád vlévá do klidné hladiny, je tato zpěněná.
 
Obr.15 Také malé vlnky, které dělá malá loďka, vytvořte pomocí vodních efektů. Obr.16 Stejně udělejte i peřeje, které omývají skály ve vodě.
Obr.17 Jak schnou použité vodní efekty postupně, mění mléčnou barvu v transparentní, až vypadají naprosto realisticky.

Výrobky Noch použité v tomto tipu:

  • Akrylátová barva matná, bílá 90 ml (61190)
  • Akrylátová barva matná, světle zelená 90 ml (61194)
  • Akrylátová barva matná, modrá 90 ml (61188)
  • Vodní granule Water-Drops® color 250g transparentní, po 25g modré, zelené a hnědé (60856)
  • Malá loďka H0 (16800)
  • Vodní efekty, 125 ml (60872)
  • Koupající se (H0 – 15841, TT – 45841, N – 36841)

přeložil Vladimír Švígler, doprovodné fotky Noch GmbH.